Zwyczaje weselne dodatek zespołu na wesela poznań. Forte Swarzędz


Idź do treści

Menu główne:


Weselne zespoły Wielkopolska

Zespoły muzyczne wielkopolski proponują.

***Zwyczaje weselne***


W całej historii zawierania związków małżeńskich, istnieją dziesiątki zwyczajów dotyczących samej formy obrzędu oraz zachowania się przybyłych na ślub gości. W zależności od regionu kraju, istnieją różne formy obrzędów po ceremonii zaślubin. Północ czy południe, miasto czy też wieś - i tam i tu odnajdziemy wielką liczbę różnych tradycji, które każdy z nas przeżywa, lub też odbiera na swój sposób. Możemy jednak przyjąć, że podstawowe zasady obyczajów weselnych są jednakowe co do ich głównych treści. Pominiemy tutaj szereg drobnych szczegółów i przyjrzyjmy się jak wygląda standardowa kolejność weselnych obyczajów.

Profesjonale zespoły na wesele. Zwyczaje weselne

***Błogosławieństwo***


Według starego zwyczaju przed wyjazdem do kościoła w domu panny młodej zbierała się cała rodzina oraz zaproszeni goście. Najstarsi członkowie obu rodzin udzielali narzeczonym błogosławieństwa i dopiero wtedy wszyscy ruszali do kościoła. Dziś wygląda to nieco inaczej. Do domu narzeczonej przybywa pan młody ze swoimi rodzicami a także świadkowie. W takim składzie orszak ślubny udaje się do kościoła. W niektórych regionach Polski drogę do kościoła parze młodej mogą urozmaicać tzw. "bramy". Znajomi narzeczonych blokują drogę. Orszak może udać się dalej, kiedy pan młody wykupi się wódką. Takie blokady mogą pojawiać się wielokrotnie. Młodzi przybywają pod kościół. Do kościoła młoda para wchodzi razem (koniecznie kobieta po prawej stronie swego mężczyzny!) a za nimi świadkowie. Coraz częściej zaczyna być praktykowany zwyczaj zapożyczony z anglii czy ameryki. Do kościoła pierwszy wchodzi pan młody prowadzony przez matkę oraz świadkowie i oczekują na wejście panny młodej. Narzeczoną do kościoła wprowadza ojciec i oddaje w ręce pana młodego.
Zespoły weselne Poznań. Błogosławieństwo.

***Młoda para opuszcza kościół***


Po przysiędze małżeńskiej i zakończeniu mszy świętej młoda para opuszcza kościół. Następuje powitanie jej przez przybyłych gości. Małżonkowie przyjmują życzenia. Najpierw życzenia powinni sobie złożyć nowożeńcy, później świadkowie, rodzice, dziadkowie, krewni i przyjaciele. W praktyce nie zawsze jednak wszystko bywa tak "uporządkowane". Mile widziany jest deszcz z ryżu czy też drobnych monet - oczywiście wszystko w umiarze. Zwyczaj ten ma symbolizować dobrobyt dla małżonków. Zbieranie drobnych monet jest pierwszym "zadaniem" w małżeństwie. Kto z małżonków zbierze więcej monet będzie rządził w domu.


Wielkopolskie zespoły weselne. Młoda para opuszcza kościół

***Orszak weselny udaje się na przyjęcie***


Odjazd spod kościoła powinien mieć także swój porządek. Najpierw odjeżdżają rodzice nowożeńców, potem młodzi i goście weselni. Koniecznie pamiętajmy, aby zadbać o to, by każdy z gości miał zapewniony transport na przyjęcie weselne (najlepiej wybrać osobę, która pokieruje rozmieszczeniem gości w poszczególnych samochodach). Nowożeńcy nie mogą śpieszyć się zbytnio na salę weselną, aby nie zjawić się tam przed przybyciem gości. Unikniemy w ten sposób dość krępujących i niezręcznych sytuacji, kiedy to młodej parze pozostaje oczekiwać na przybycie weselników. W tym czasie można załatwić np. sesję fotograficzną w plenerze bądź w studio.


Weselne zespoły wielkopolski. Orszak weselny udaje się na przyjęcie.

***Młoda para wchodzi na salę***


Po przybyciu na salę w rytmie Marsza Mendelsona - pan młody przenosi swoją świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi. Tutaj powitani zostają przez rodziców, którzy przyjmują ich według staropolskiego obyczaju - częstując chlebem oraz solą. Następnym etapem jest wzniesienie toastu (złożonego najczęściej z szampana) przez przybyłych gości. Para młoda dostaje trunek w powiązanych wstążką kieliszkach, po których opróżnieniu rzuca szkło za siebie. Nie trzeba chyba dodawać, że kieliszki powinny się stłuc... W międzyczasie rodzice panny młodej rozsadzają gości przy stole. Dziś często ta czynność załatwiana jest poprzez wizytówki (winietki) na których wypisuje się imię i nazwisko. Unikniemy w ten sposób chaosu i utworzenia się "grupek", które będą bawiły się wyłącznie we własnym gronie. Przy zasiadaniu przy stole obowiązuje kilka zasad. Pośrodku stołu honorowe, udekorowane miejsca zajmuje oczywiście para młoda. Obok panny młodej zasiada ojciec pana młodego oraz świadek. Przy panu młodym siedzi matka panny młodej i drugi świadek. Naprzeciwko zasiada matka pana młodego oraz ojciec panny młodej. W centralnej części stołu zasiadają seniorzy obu rodzin oraz rodzeństwo nowożeńców. Często jednak porządek przy stole wygląda nieco inaczej: obok pana młodego zasiadają jego rodzice, świadek i seniorzy rodu a obok panny młodej jej rodzice, świadek i seniorzy rodziny.

Myzycy na wesele Poznań i okolice. Młoda para wchodzi na salę.

***Tort i dobra zabawa***


Jeszcze przed oczepinami na salę wjeżdża tort weselny. Dzieli go młoda para częstuje wszystkich zgromadzonych gości. Tradycyjnym akcentem weselnego przyjęcia jest podziękowanie dla rodziców zaimproizowane przez parę młodą. Młodzi i ich rodzice wychodzą na środek sali tanecznej, w tym czasie zespół muzyczny gra utwór wybrany przez młodych na tę okazję a nowożeńcy dziękują swym rodzicom za wychowanie i pomoc.


Kapele weselne z wielkopolski. Tort i dobra zabawa

***Oczepiny***


Zwyczajowo odbywają się o północy. Panny łapią rzucany przez panią młodą welon, a kawalerowie rzucany przez pana młodego musznik. Od tej chwili najważniejsze dwie osoby tego wieczoru przemianowane zostają na "starą parę młodą", a na parkiet wkracza "nowa para młoda" utworzona przez obecną właścicielkę welonu, oraz właściciela musznika. Dalsza część zabawy również pozostaje zróżnicowana. Poczęstunki, konkursy, tańce i zabawy - wszystko to trwa do momentu ustalonego odgórnie przez parę młodą lub do czasu kiedy ostatni gość nie opuści parkietu. Zazwyczaj w porannych godzinach muzyka grana przez orkiestrę jest stonowana i spokojna. Po zakończeniu zabawy para młoda jak i goście udają się do domów na zasłużony odpoczynek, aby następnego dnia równie dobrze bawić się na poprawinach.
Orkiestra na wesele z Poznania. Oczepiny


copyright © www.forte-muzyczny.pl | zbignyk@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego